Teknoloji

YouTube, reklam engelleme yazılımına sert bir tokat atmaya hazırlanıyor

İnternetteki birçok web sitesi ücretsiz olarak sunulsa da gelirlerinin büyük bir kısmı reklamlardan gelir. Birçok içerik oluşturucu, görsellerindeki reklamlardan gelir elde eder. YouTube’da da farklı değil.Ancak bu reklamların görüntülenmesini ve dolayısıyla sitelerin gelir kaynağını engelleyen reklam engelleyici eklentiler bulunmaktadır.

Bu hafta başlarında Reddit’te yayınlanan raporlara göre, bazı kullanıcılar YouTube’da video izlemeye çalışırken, reklam engelleme yazılımı devre dışı bırakılana kadar oynatmanın engellendiğini belirten aşağıdaki bildirimle karşılaştı. Bu uyarı daha sonra YouTube alt dizininde bir YouTube çalışanı tarafından da doğrulandı.

Sadece YouTube’un değil içerik oluşturucuların da reklamlardan geldiğini düşünürsek, YouTube’un neden artık platformda reklam engelleyicileri istemediği ve özelliği test etmeye karar verdiği anlaşılır. Yine de, bire bir ileti dizisindeki birçok kullanıcı, sitedeki resimlerdeki reklam yerleşimindeki bariz artıştan duyduğu hayal kırıklığını dile getirmeye devam ediyor.

Tahmin edilebileceği gibi YouTube, sitede reklam görmek istemeyen kullanıcıları yakalamayı umuyor. Premium abonelikleri artırmak istiyorve bire bir bildirimle kullanıcılar, diğer avantajların yanı sıra resimlerdeki reklamların kaldırılmasını içeren YouTube Premium’u denemeye teşvik edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu