Ekonomi

Dünyaca ünlü kripto para borsasının kurucusu kara para aklama ve dolandırıcılık suçundan hapse giriyor

Jüri, Manhattan Federal Mahkemesi’nde bir aydır devam eden davada, FTX müşterilerinin 8 milyar dolardan fazla parasının kaybolduğu ve Bankman-Fried’ın bunu örtbas ederek FTX yatırımcılarını dolandırdığı iddiasıyla karara vardı. Mahkeme FTX kurucusu Sam Bankman-Fried’ı suçlu buldu.

CEZA SONRAKİ BİR TARİHTE BELİRLENECEK

Dört saatten fazla süren müzakerenin ardından mahkeme üyeleri, eski CEO’nun elektronik dolandırıcılık, menkul kıymet dolandırıcılığı ve kara para aklama da dahil olmak üzere 7 suçlamada hatalı olduğunu tespit etti. Bankman-Fried’ın cezası Yargıç Lewis Kaplan tarafından daha sonraki bir tarihte belirlenecek.

İFLAS ETTİ

Kasım 2022’de kripto borsası FTX iflas etti ve şirketin CEO’su Sam Bankman-Fried istifasını duyurdu. Bankman-Fried, FTX’in çöküşünün ardından tutuklandı. Kişisel servetinin 26 milyar dolar olduğu tahmin edilen Bankman-Fried, Washington’daki en büyük siyasi bağışçılardan biriydi.

İKİNCİ DAVANIN ÖNÜMÜZDEKİ YIL GÖRÜNMESİ PLANLANIYOR

Bankman-Fried’ın FTX’in Bahamalar’daki genel merkezinden ABD’ye iade edilmesinin ardından getirilen ek suçlamaları ele alacak ikinci bir ceza davasının Mart 2024’te yapılması planlanıyor.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu